Příběh soutěže

central-imperium

Kolonizační výprava na neosídlenou
planetu čelí kyberútokům!

Píše se rok 2717. Centrální impérium čítající 90 obydlených světů právě prošlo válkou. Spousta lidí přišla o své domovy a rozhodují se začít nový život jinde. Nová vláda podporuje kolonizační snahy a ve spolupráci s korporací Henry Corp. zajišťuje kolonizační výpravy na neosídlené světy. Jedna z kolonizačních výprav byla napadena hackery a musí se vypořádat s útokem a bezpečně dorazit do nového domova!

Pojďme kousek po kousku objevovat příběh soutěže…

Mapa Centrálního impéria
Úvodní stránka povídky

Chystají se nové velké věci. Redakce Horizon News dostala pozvání, aby se zúčastnila důvěrného jednání se společností Henry Corp. O co se jedná zatím nevíme. Setkání se uskuteční mimo planetu Zemi. Na místo vysíláme našeho reportéra Nicka Grama.

Co se bude dít přinášíme v následujícím textu.

Buďte u toho s námi!
Nick Gramo byl přijat osobně panem Doug Henrym, majitelem obřího konglomerátu Henry Corp, pod který spadají i Horizon News. Mimo exklusivního rozhovoru, který by sám o sobě byl pořádným novinářským sólokaprem, se dozvěděl naprosto zásadní informace, které mají nastartovat další rozvoj lidstva. Chystá se výprava ke vzdáleným světům a redakce Horizon News dostala nabídku přístupu nejen k exkluzivním informacím z cesty, ale rovněž možnost účastnit se samotné expedice. Má to však háček. Nick se musí vypořádat s úkolem který mu pan Henry zadal. Držme Nickovi palce a pojďme se podívat na další část příběhu…
V hotelovém salonku vesmírné stanice Gar K. Nelson poznává Nick Gramo, Amiru, Olieho a Carol. Prvotřídní specialistů na kyberbezpečnost. Nad sklenkou nápoje StellarShock Nick zjišťuje, co to obnáší pracovat jako etický hacker pro nejlepší planetární společnosti. Když tu najendou dojde k neočekávanému selhání systémů. To, co původně vypadalo jako nepatřičný žert se ukázalo jako vysoce sofistikovaný útok na centrální reaktor stanice. Díky rychlé akci Carol, však není vše ztraceno. Boj o život začíná…
Stanici Gar K. Nelson hrozí přehřátí a exploze atomového reaktoru. Systémy pro nouzové řešení problému selhávají, neboť jsou kontaminovány vysoce inteligentním malware. Ten odstavil nejen celou řídící síť, ale aktivně brání i fyzickému přístupu do prostoru rektoru. Carol napadlo řešení problému, to však znamená dostat se do blízkosti reaktoru umístěného pod stanicí. Zbývá poslední hodina do výbuchu….
Pojďme se ponořit do poslední části příběh, abychom zjistili, jak to celé skončilo.
Je tohle konec?

Ani zdaleka ne…

Teď když znáte příběh, pojďte řešit „Summer quizzes“.
V povídce jste se mohli dozvědět, jak to celé začalo. Je vidět, že celá mise začíná mít dosti dramatický průběh. Ne všichni našemu úsilí přejí. První část však měla šťastný konec. Ukázalo se, že týmová práce je klíčem k úspěchu. Náš reportér Nick Gramo si získal uznání expertů, kteří budou doprovázet kolonizační výpravu. Mezi Amirou, Oliverem, Caroline a Nickem se během krátké doby vytvořilo přátelské pouto a nyní společně odlétají na seřadiště flotily, kdesi u okraje Sluneční soustavy. Cestu si krátí klábosením s kapitánem lodi, který pochází odněkud ze střední Evropy. Ten když zjistil, jaké pasažéry veze, zapůjčil jim svoji knihu kvízů, ve které je skryto něco z historie jeho země.
Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
První kvíz byl dosti jednoduchý Amira ho s radostí přenechala Nickovi a poťouchle sledovala jak rychle si s ním poradí. Ten druhý máte k dispozici nyní.
Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
Druhý kvíz už potrápil skupinu daleko více. Upravený text rukopisu sice vyřešili rychle, když ale zkusili rozluštit i originál z univerzitního archivu nezdařilo se. Oliver jednu chvíli na luštění nasadil i zdroje jejich firemní AI. Ale v okamžiku, kdy bylo jasné, že řešení není triviální a spotřebovává čím dál větší kapacitu systémových zdrojů, luštění přerušil. Nechtěl riskovat nevraživost vedení. Čekal je kvíz číslo 3. Ukázku z tohoto rukopisu, kterou použijete k vyřešení problému, můžete získat zde:    
Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
Šifra číslo 3 všechny nadchla. To, co na první pohled vypadalo jako historický slovník se ukázalo být zcela něčím jiným. Krásně a chytře vymyšlené. Pojďme ale na kvíz číslo 4.
Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
Kvíz číslo 5
Karel Hynek Mácha
Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
Kvíz číslo 6

Vznik Československa a MAFFIE

Řešení kvízu vložte prosím do 10. září 2021.
Další kvíz 6. září 2021.

Úvodní povídku napsal pro ECSC2021 český spisovatel sci-fi Jan Kotouč

Jan Kotouč je český autor space oper, military sci-fi, alternativní historie. Jeho první román vyšel v roce 2009 a od té doby vydal řadu knih v češtině. Je také jedním z hrstky českých autorů, kteří uspěli na anglicky-mluvícím trhu. Kromě psaní také učí na univerzitě a je populárním přednášejícím na řadě setkání fanoušků sci-fi.

jan-kotouc.cz

Tento projekt vzniká
za podpory Evropské Unie.

The organizers of the European Cyber ​​Security Challenge 2021 in the Czech Republic are the AFCEA—Czech chapter and ENISA.